Cellulit w ciąży i po ciąży

Cellulit w ciąży pojawia się u 60-80% kobiet po raz pierwszy w życiu. Co więcej, u kobiet, które przed ciążą miały już uciążliwą „pomarańczową skórkę”, zwykle staje się on bardziej widoczny.

Dlaczego tak się dzieje?
Czy można zapobiec pojawieniu się tej przypadłości?
A jeśli już jest widoczna, to jak możemy z nią walczyć?

Choć kobiety w ciąży mają ograniczoną ilość środków, jakie mogą stosować w walce z cellulitem, to jednak istnieje wiele niezawodnych, a przy tym całkowicie bezpiecznych sposobów na jego pozbycie się.

Cellulit w ciąży
Cellulit w ciąży

Cellulit w ciąży – przyczyny

Przyczyny tworzenia się cellulitu w ciąży mogą być różne. Znaczenie ma tu często niezdrowy styl życia – brak ruchu i dieta z dużym udziałem węglowodanów i tłuszczu. Na szczęście nie jesteśmy tu bezradne, bo zarówno odpowiednie dawkowanie ruchu, jak i zdrowe posiłki zależą wyłącznie od nas.

Jakie czynniki jeszcze wpływają na pojawienie się cellulitu w ciąży?

Organizm kobiety podczas ciąży ma tendencję do zatrzymywania znacznych ilości płynów ustrojowych, a rezultatem tego zjawiska nierzadko jest cellulit wodny.

Głównym winowajcą jest jednak estrogen, którego poziom podczas ciąży silnie wzrasta.

Wpływa to – ujmując sprawę skrótowo – na powstanie zaburzeń w mikrokrążeniu, w efekcie czego krew nie dostarcza do komórek tłuszczowych wystarczającej ilości tlenu i odprowadza zbyt małe ilości zbędnych produktów przemiany materii. Komórki te gromadzą się więc, tworząc nieestetyczne grudki tuż pod skórą. W tym czasie również ciało kobiety ma tendencję do akumulacji tłuszczu, a więc… cellulit gotowy.

Szczotka antycellulitowa
Szczotka antycellulitowa
Aktualna cena i promocje:

Jaką stosować dietę, by uniknąć cellulitu w ciąży?

Przyjmuje się, że norma przyrostu ciała dla całej ciąży wynosi od 11 do 13 kg, choć kobiety, które przed ciążą były bardzo szczupłe, mogą przybrać na wadze nawet 16 kg i to również będzie w granicach normy.

Jakie produkty są wskazane dla kobiet w ciąży, które chcą uniknąć cellulitu?

 1. Produkty pełnoziarniste, takie jak pieczywo, kasze, makarony, dziki ryż, otręby pszenne,
 2. Mięso drobiowe, chuda szynka, wołowina, cielęcina,
 3. Dwa razy w tygodniu jemy ryby,
 4. Codziennie jemy nabiał, a
 5. Do każdego posiłku spożywamy owoce i warzywa.

Jakich produktów unikać, jeśli nie chcemy mieć cellulitu w ciąży?

W rzeczywistości dieta antycellulitowa zalecana przy profilaktyce cellulitu jest po prostu dietą racjonalną, którą powinno się stosować przez całe życie.

Unikamy więc:

 • Przekąsek zawierających węglowodany proste, takich jak słodycze,
 • Gotowych dań w proszku, puszkach i słoikach,
 • Słodkich, gazowanych napojów.

Aktywność fizyczna a cellulit w ciąży

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań lekarskich, kobieta w ciąży może (a nawet powinna) zażywać dużo ruchu o umiarkowanym nasileniu (dowiedz się więcej o ćwiczeniach na cellulit).

O jaki ruch chodzi?

Wskazane są tu zwłaszcza spacery, pływanie, czy też specjalna gimnastyka dla kobiet w ciąży. Warto poszukać takich zajęć w okolicy lub też znaleźć w internecie filmiki instruktażowe. Dla uzyskania odpowiednich rezultatów (to jest zwiększenia sprawności, zmniejszenia się obrzęków i poprawy sylwetki) potrzeba co najmniej piętnastominutowych, codziennych ćwiczeń.

Cellulit a ciąża
Cellulit a ciąża

Kosmetyki antycellulitowe dla kobiet w ciąży

Kosmetyki antycellulitowe często mają w składzie silnie działające składniki. Szukamy więc balsamów i kremów przeznaczonych specjalnie dla przyszłych mam.

Tu mała ciekawostka.

Ich formuły tworzy się nie tylko z myślą o bezpieczeństwie stosowania, ale także z uwzględnieniem powszechnej niechęci kobiet w ciąży do silnych zapachów – są więc bezzapachowe lub mają tylko delikatny zapach. Do bezpiecznych składników należą na przykład L-karnityna (przyspieszająca spalanie tłuszczu), wyciąg z wąkrotki azjatyckiej (wzmacniający ścianki naczyń krwionośnych) czy kofeina.

Zatrzymajmy się przy niej na chwilę.

Z kofeiną w preparatach kosmetycznych jest jak z piciem kawy przez kobiety w ciąży. Niektórzy specjaliści są zdania, że przy zachowaniu umiaru kofeina dziecku w żaden sposób nie zaszkodzi. Inni natomiast odradzają kobietom w ciąży zarówno picie kawy, jak i stosowanie kosmetyków z zawartością kofeiny. Najlepiej więc zapytać swojego zaufanego lekarza o opinię.

Kosmetyki antycellulitowe
Kosmetyki antycellulitowe
Aktualne ceny i promocje:

Masaż antycellulitowy w ciąży

Samo wklepanie kremu antycellulitowego w skórę przyniesie niewiele pożytku. Taki preparat trzeba wsmarowywać poprzez masaż. Może on przyjmować różne formy, jednak sprawdzonym i bezpiecznym sposobem jest delikatne masowanie skóry kolistymi ruchami w kierunku serca. Taki masaż można także wykonać przed posmarowaniem skóry kremem. Do jego wykonania warto wówczas wykorzystać szorstką rękawicę lub masażer antycellulitowy.

W przypadku cellulitu na udach zaciskamy dłoń w pięść i delikatnie uciskamy zmienioną skórę.

Godne uwagi są też specjalne rytuały pielęgnacyjne i masaże przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży, a które oferowane są przez gabinety kosmetyczne. Dlatego warto zainteresować się także ofertą na najlepsze zabiegi na cellulit.

Masażer antycellulitowy Medivon ME7722
Masażer antycellulitowy
Promocje i wyprzedaże:

Jakich zabiegów i środków antycellulitowych unikać w ciąży?

W ferworze walki z cellulitem nie można zapominać o tym, co najważniejsze: o bezpieczeństwie i zdrowiu dziecka. Nie wszystkie bowiem zabiegi służą dziecku.

Jakich sposobów na pozbycie się cellulitu unikać w ciąży?

 • Doustne przyjmowanie stymulantów służących zmniejszeniu cellulitu. Zawierają często substancje, które nie pozostają obojętne dla zdrowia dziecka (zwykle jest też taka informacja na opakowaniu). Takich preparatów należy też unikać podczas karmienia piersią.
 • Technik laserowych i termicznych. Niektóre z popularnych zabiegów antycellulitowych mogą wpływać niekorzystnie na zdrowie dziecka.
Cellulit po ciąży
Cellulit po ciąży

Cellulit po ciąży

Dobra wiadomość jest taka, że cellulit po ciąży szybciej ma szansę się zmniejszyć, niż w czasie jej trwania. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, organizm szybko dochodzi do swojej dawnej formy. To jednak okres, gdy często nie mamy dla siebie zbyt dużo czasu.

O dwie sprawy trzeba zadbać jednak na pewno:

 1. Regularne posiłki i picie dużej ilości wody (co ma znaczenie także dla karmionego piersią dziecka),
 2. Ruch. Choć nie brakuje go przy maleństwie, to jeśli mamy taką możliwość, wykorzystajmy co najmniej 15 minut dziennie na gimnastykę, taniec, czy choćby spacer bez wózka (warto wypróbować Nordic walking!)

A Wy jak radziłyście sobie z cellulitem w trakcie trwania ciąży i jak poradziłyście sobie z cellulitem po ciąży? Wiemy, że cellulit w ciąży to ważny temat dla przyszłych mam dlatego nasz blog daje Wam możliwość wymiany zdań i opinii na forum.

Dodaj komentarz