Co to jest cellulit? Od czego robi się cellulit czyli przyczyny powstawania!

Dbamy o swoje ciało. Chcemy, by w każdym calu było ładne, zadbane, jędrne, gładkie i miłe w dotyku. Tymczasem jedną z najbardziej doskwierających kobietom bolączek związanych z niedoskonałościami ciała jest cellulit, zwany też „pomarańczową skórką”.

Objawia się nieestetycznymi nierównościami, które występują najczęściej na skórze ud, brzucha, łydek i pośladków.

Od czego robi się cellulit? Jakie są jego przyczyny? Czy można mu zapobiegać? Jak z nim walczyć?

To pytania, które najczęściej zadają sobie kobiety cierpiące na tę przypadłość, dlatego tutaj właśnie znajdziecie na nie wyczerpujące odpowiedzi… a także kilka porad i ciekawostek.

Od atutu do przypadłości.

Co to jest cellulit
Co to jest cellulit? Jak powstaje? Jakie są przyczyny? Czytaj dalej a dowiesz się więcej!

Co to jest cellulit i dlaczego (ech, dlaczego!) to jednak przypadłość?

Zanim przejdziemy do definicji cellulitu i konkretnych sposobów na to, by się u nas nie pojawiał, zacznijmy od małej ciekawostki. Nie zawsze bowiem w historii świata cellulit był niepożądanym objawem. Wystarczy choćby spojrzeć na obrazy Rubensa, na których znajdziemy wyeksponowane, obfite ciała kobiet… pełne cellulitu.

Dawniej bowiem uważany był ona za atut!

Uwierzycie?!

Kobiety, które mogły się nim poszczycić, pochodziły dodatkowo z wyższych sfer – otyłe (w dzisiejszym tego słowa znaczeniu) ciało było przecież oznaką dobrobytu. Cellulit jako nieestetyczna przypadłość zaistniał w zbiorowej świadomości dopiero pod koniec lat siedemdziesiątych, kiedy to Nicole Ronsard wydała książkę o znamiennym tytule Cellulit – te brzydkie fałdki.

W drugiej połowie XIX wieku dowiedziono, iż w miejscach, w których powstaje cellulit, następuje spadek ilości włókien elastyny i przemieszczanie się wiązek kolagenu. Rozpowszechnienie informacji wskazującej na to, iż cellulit świadczy o pewnych nieprawidłowościach zachodzących w naszym organizmie, ostatecznie przesądziło o tym, iż warto starać się nie dopuścić do powstawania „skórki pomarańczowej”, a jeśli już się pojawi, zrobić wszystko, by się jej pozbyć.

Zatem.

Przejdźmy do konkretów!

Kosmetyki antycellulitowe
Kosmetyki antycellulitowe
Aktualne ceny i promocje:

Co to jest cellulit? Groźnie brzmiąca definicja

Cellulit to zwyrodnieniowa zmiana tkanki podskórnej, która polega na stwardnieniu tkanki tłuszczowej i jej nieprawidłowym rozmieszczeniu w okolicach ud, pośladków lub bioder.

Proste, prawda?

Towarzyszą jej dodatkowo obrzękowo-włókniste zmiany tkanki podskórnej. Cellulit pojawia się po okresie dojrzewania, a jego nasilenie występuje w ciąży, w okresie menopauzy i w przypadku zaburzeń hormonalnych.

Objawy cellulitu łatwo zauważyć.

To nierówna, pofałdowana powierzchnia skóry, obejmująca najczęściej uda, biodra, pośladki, ramiona i kolana. W miejscach tych widoczne są guzki i zgrubienia, które w ostatecznej fazie mogą nawet powodować ból.

Dodajmy jeszcze, że na cellulit bardzo rzadko cierpią mężczyźni, skąd istnieją podejrzenia, że może mieć to związek z poziomem estrogenu w organizmie.

cellulit przyczyny
Cellulit / Przyczyny powstawania. Zobacz jakie są rodzaje cellulitisu i gdzie może występować.

Jakie są przyczyny cellulitu (i jak to dobrze, że na większość z nich mamy wpływ)?

Istnieje kilka przyczyn powstawania cellulitu. Na niektóre z nich nie mamy wpływu, ale w przypadku większości z nich możemy działać!

Od czego robi się cellulit?

Uznaje się, że za powstawanie cellulitu odpowiadają:

 1. Czynniki genetyczne,
 2. Złe nawyki żywieniowe,
 3. Bierny tryb życia,
 4. Noszenie zbyt obcisłych ubrań,
 5. Noszenie butów na wysokim obcasie,
 6. Niektóre leki (zwłaszcza tabletki antykoncepcyjne, przeciwalergiczne i stosowane w chorobach tarczycy),
 7. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie (szczególnie w okresie dojrzewania, w ciąży i połogu oraz w trakcie menopauzy).

Etapy powstawania cellulitu. Działaj zawczasu!

Jak łatwo się domyślić, cellulit nie powstaje z dnia na dzień. Tego by jeszcze brakowało… Dzięki temu, że tworzy się przez jakiś czas już przy pierwszych symptomach możemy zapobiegać jego dalszemu rozwojowi.

A obejmuje on aż cztery fazy.

W trakcie trwania pierwszej z nich cellulit widoczny jest dopiero po ujęciu powierzchni skóry w fałd. W drugiej fazie cellulitu zauważymy, że zaledwie uciśnięcie skóry spowoduje wystąpienie uwypuklenia i zagłębienia. W trzecim etapie cellulitu można bez uciskania zauważyć na skórze guzki i „skórkę pomarańczową”. Końcowej, czwartej fazie cellulitu, towarzyszą dolegliwości bólowe.

Trzy rodzaje cellulitu

W zależności od podłoża, na którym się formuje, wyróżniamy trzy rodzaje cellulitu:

 1. Cellulit wodny (twardy) oraz
 2. Cellulit tłuszczowy, zwany też lipidowym (miękki),
 3. Cellulit cyrkulacyjny, będący połączeniem dwóch poprzednich.

W przypadku cellulitu wodnego mamy do czynienia z odkładaniem się w ciele kobiety rezerwy wody i tłuszczu (co ciekawe, ma to swoje biologiczne uzasadnienie – to przygotowanie do ewentualnej ciąży). Woda i tłuszcz przesuwają się w kierunku zewnętrznej warstwy skóry, a sam cellulit powstaje w wyniku zakłócenia rytmu hormonalnego.

Taki rodzaj cellulitu powstaje zwykle u osób utrzymujących względnie stałą wagę.

Z kolei cellulit lipidowy zaczyna się tworzyć w głębokich warstwach skóry właściwej i w tkance łącznej, a więc w miejscach, gdzie znajdziemy komórki tłuszczowe. Rozrastając się, tworzą one grudki, które uciskają na naczynka, co w konsekwencji utrudnia usuwanie wody i toksyn z tkanek.

Na powstanie cellulitu tłuszczowego narażone są osoby mało aktywne fizycznie i te, które w szybkim czasie dużo straciły na wadze. Przyczyną cellulitu cyrkulacyjnego jest najczęściej przyrost wagi, któremu towarzyszy pogorszenie mikrokrążenia.

od czego robi sie cellulit
Od czego robi się cellulit? Uhu.. ciężka sprawa ale warto to wiedzieć! Dowiedz się więcej o cellulitisie.

Jak zapobiegać cellulitowi? Kilka wskazówek

Cellulitowi warto zapobiegać nie tylko ze względu na pożądane efekty estetyczne. Przeciwdziałanie cellulitowi to bowiem przede wszystkim dbanie o zdrowy styl życia.

Zobaczmy, co robić, by uniknąć pojawienia się „pomarańczowej skórki”:

Najlepsze kosmetyk na cellulit
Kosmetyki antycellulitowe
Aktualne ceny i promocje:

Jak zmniejszyć cellulit?

Nawet jeśli cellulit jest już wyraźnie widoczny na naszym ciele, to nadal nie pozostajemy bezradne! Walka z cellulitem wygląda bowiem podobnie jak w przypadku profilaktyki: dbamy o ruch i zdrową dietę, a także systematycznie smarujemy miejsca narażone na pojawienie się cellulitu.

Dodajmy tu kilka słów na temat diety wskazanej w walce z cellulitem:

 1. Powinna ona być bogata w witaminę C,
 2. Prócz potraw smażonych i tłustych, unikamy też słodyczy,
 3. Sięgamy często po rośliny strączkowe,
 4. Pijemy dużo wody, ale też soków owocowych i warzywnych.

O diecie, ćwiczeniach i innych domowych i naturalnych sposobach na pozbycie się cellulitu będziemy pisać w kolejnych artykułach więc pozostańcie w kontakcie! Odwiedzajcie nas częściej.

Zobacz jak powstaje cellulit:

Teraz kończymy już wstęp do cellulity wyjaśnieniem tego co to jest cellulit, jakie są przyczyny jego powstawania oraz powiedzieliśmy od czego robi się cellulit i jakie są jego rodzaje.

Czekamy oczywiście z wielką niecierpliwością na Wasze opinie i komentarze drogie Panie. Każda opinia o skutecznej walce z cellulitisem będzie na wagę złota dla wszystkich kobiet!

Dodaj komentarz