Winą za „pomarańczową skórkę” obarczamy geny, zmiany hormonalne czy też zażywane leki. I rzeczywiście są to częste przyczyny cellulitu.
Jednak coraz większą uwagę zwraca się na fakt, że w większości przypadków cellulit to wynik złej diety.
Toksyn odkładanych latami w organizmie.
Serwowanej mu przetworzonej żywności, białej mąki, cukru, soli, skrobi i mięsa, a także konserwantów, pestycydów i dodatków chemicznych.
Wszystkie zanieczyszczenia odkładają się w naszym ciele jak śmieci na wysypisku.
Jeśli do tego dodamy alkohol, papierosy i leki, to możemy mówić o szczęściu, jeśli dotyka nas tylko cellulit.
Szczęściu?
Tak!
Po pierwsze, cellulit jest niegroźny, ale jednak pokazuje nam, że zgromadziliśmy zbyt wiele szkodliwych składników w naszych tkankach. Po drugie, cellulit zmusza nas do zmiany trybu życia i diety, co służy całemu organizmowi.
Efekty zmian takie jak brak cellulitu i zyskanie jędrnej, gładkiej skóry możemy tu uznać za bonus!

Czym jest cellulit?
O cellulicie mówimy wtedy, gdy mamy do czynienia ze zwyrodnieniową zmianą tkanki podskórnej, polegającą na stwardnieniu tkanki tłuszczowej i jej nieprawidłowym rozmieszczeniu. Objawy cellulitu widoczne są najczęściej na udach, pośladkach, brzuchu i biodrach, choć czasem także na kolanach i ramionach.
Teraz kiedy już wiemy co to jest cellulit i od czego się bierze możemy śmiało iść dalej.
Cellulit dotyka głównie kobiety, dlatego uważa się, że ma on związek z wahaniami poziomu estrogenu w organizmie. Najczęściej pojawia się u kobiet po okresie dojrzewania, w ciąży, w okresie menopauzy oraz w przypadku zaburzeń hormonalnych.

Objawy cellulitu
Jak już powiedzieliśmy, cellulit atakuje takie miejsca jak biodra, uda, brzuch, pośladki, ramiona i kolana. Jeśli w tych miejscach zauważymy widoczne pofałdowania, zgrubienia i nierówności, to z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia z „pomarańczową skórką”.
Rodzaje cellulitu
Wyróżniamy trzy rodzaje cellulitu i chociaż może on wyglądać podobnie, a nawet tak samo, to różni się przyczyną powstania. Dobrze o tym wiedzieć, ponieważ to właśnie od niej będzie uzależnione nasze postępowanie mające na celu pozbycie się „skórki pomarańczowej”.
- Cellulit wodny – w większości dotyczy szczupłych osób, a jego charakterystycznym objawem jest pojawianie się obrzęku ciała przed miesiączką. Zwykle spowodowany jest nieprawidłowym krążeniem krwi i limfy, dlatego chcąc pozbyć się cellulitu wodnego należy przede wszystkim poprawić krążenie krwi w organizmie, a najlepszym sposobem na to jest tu ruch!
- Cellulit tłuszczowy – powstaje w wyniku gromadzenia się nadmiaru komórek tłuszczowych przy szybkim i znacznym wzroście wagi. W tym wypadku potrzebna będzie przede wszystkim racjonalna redukcja ilości zbędnych kilogramów.
- Cellulit cyrkulacyjny – stanowi połączenie dwóch powyżej wymienionych rodzajów cellulitu. Jego źródła należy upatrywać w gromadzeniu się w organizmie komórek tłuszczowych oraz wody z toksynami. Dotyka osób, u których nastąpił szybki wzrost wagi przy jednoczesnym pogorszeniu mikrokrążenia. Jak temu zaradzić? Eliminujemy z organizmu nadmiar lipidów, wody i toksyn. Zapewniamy więc sobie dużą dawkę ruchu.

Dieta a cellulit
Odpowiednio zbilansowana dieta nie tylko pozwala na uniknięcie cellulitu, ale także znacznie zwiększa szanse na jego zredukowanie. Dotyczy to wszystkich trzech typów cellulitu. W przypadku każdego z nich dieta odgrywa kluczową rolę i to nie tylko ze względu na konieczność utrzymywania prawidłowej wagi ciała, ale także na wartości odżywcze, jakie dostarczamy swojemu organizmowi.
Dieta na cellulit – podstawowe zasady
Dieta na cellulit to na szczęście bardzo zdrowa dieta! Warto ją wprowadzić w życie nie tylko wtedy, gdy walczymy z cellulitem lub mu zapobiegamy, ale także wtedy, gdy – po prostu – chcemy zadbać bardziej o swoje zdrowie.
Na początek kilka żelaznych zasad:
- Codzienne menu powinno obejmować 5 posiłków.
- Posiłki spożywamy bardzo regularnie.
- Jemy niewielkie porcje.
- Do każdego posiłku serwujemy warzywa.
- Co najmniej 2 razy w ciągu dnia jemy owoce.
- Unikamy czerwonego mięsa. Lepiej zastąpić je mięsem z indyka lub kurczaka.
- 2-3 razy w tygodniu jemy rybę.
Zobacz też jak działają tabletki na cellulit.
Jak zwalczyć cellulit? Dieta eliminacyjna (a mimo to bardzo zdrowa!)
Jeśli chcemy się pozbyć cellulitu, to niestety samo uregulowanie diety nie wystarczy. Istnieją bowiem produkty, które wpływają na tworzenie się cellulitu i to ich właśnie trzeba się wystrzegać (lub też mocno ograniczyć).
Jakie produkty należy ograniczyć w diecie na cellulit?
- Sól. Zatrzymuje wodę w organizmie i sprawia, że cellulit staje się wyraźniejszy.
- Słone przekąski (paluszki, chipsy, krakersy). Z tego samego powodu, co powyżej, a także dlatego, że zaliczamy je do żywności wysoko przetworzonej. Nie wspominając o katastrofalnym wpływie na naszą wagę.
- (Wspomniane już) czerwone mięso.
- Słodkie napoje gazowane.
- Słodycze.

Napoje a dieta antycellulitowa
W diecie na cellulit dużą rolę odgrywają napoje. Przede wszystkim trzeba pamiętać o piciu niegazowanej wody. Pomaga oczyścić organizm i zapewnia odpowiednie nawodnienie. Oprócz wody można również sięgać po herbatki ziołowe, zwłaszcza z czarnego bzu, która wspomaga walkę z cellulitem. Wprowadzając ją do codziennej diety, szybciej pozbędziemy się nadmiaru wody z organizmu i obrzęków.
W diecie na cellulit nie musimy stronić od soków warzywnych i owocowych – zwłaszcza przyrządzanych samemu w domu.
Suplementy diety a cellulit
W walce z cellulitem możemy się również posiłkować suplementami diety. Warto zadbać na przykład o suplementację witaminą C, która pobudza produkcję kolagenu. Kolagen z kolei sprawia, że nasza skóra jest jędrna i gładka. Ponadto, w diecie osoby walczącej z cellulitem nie może zabraknąć takich składników jak krzem (zapobiega powstawaniu cellulitu i wpływa korzystnie na wygląd skóry) oraz kwasy Omega 3 (poprawiają krążenie w skórze).
Zobacz jak jeszcze dieta antycellulitowa może Ci pomóc w skutecznej walce z cellulitem.
Jak jeszcze walczyć z cellulitem?
Jeśli chcemy, by nasza skóra była jędrna i gładka, to samo stosowanie odpowiedniej diety nie wystarczy.
Warto również:
- Uprawiać sport. Najlepiej wybrać taki, który nas porwie – wówczas nie będzie trzeba się obawiać, że gdy minie pierwszy zapał, osiądziemy na laurach.
- W kąpieli myć narażone na cellulit miejsca szorstką rękawicą lub szczotką.
- Stosować balsamy i kremy na cellulit. Podczas aplikacji wykonujemy energiczny masaż ręką lub masażerem na cellulit.
Sprawdź jaki domowy sposób na cellulit jest najlepszy.

Opinie o diecie na cellulitis
Jeśli korzystałyście kiedyś z jakiejś konkretnej diety na cellulit to dajcie znać jakie są Wasze opinie na jej temat. Dajcie konkretny przepis w komentarzach. Interesują nas Wasze opinie z wiadomych względów… każda z nas walczy z cellulitem za pomocą odpowiedniej diety ale nie wszystkie są skuteczne i nie wszystkie są dla każdej z nas odpowiednie.
Dlatego Wasze opinie drogie Panie są takie dla nas ważne!
Ja również zauważyłam, że kwasy Omega 3 są mega ważne przy walce z cellulitem. Naprawdę skuteczna dieta na cellulit powinna być bogata w siemię lniane, orzechy włoskie i awokado. Wy piszecie, że poprawiają krążenie, ale nie tylko – bardzo uelastyczniają też skórę. A jak jest bardziej elastyczna, to wygląda lepiej, gładziej. Ja szczerze polecam, ale nie suplementy, tylko naturalnie, z jedzenia. Wtedy jest gwarancja, że to naprawdę działa.
A co z suplementami? Czy są jakieś wyraźnie lepiej działające witaminy na cellulit? Wiem tylko o witaminie C? Ktoś? Coś?
Laura, wiem, że są tabletki na cellulit (chyba nawet tutaj na tej stronie jest taki artykuł). Według mojego doświadczenia, to najważniejszy jest ruch i picie dużej ilości wody.