Mezoterapia na cellulit

Mezoterapia na cellulit to jeden z zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych i w klinikach medycyny estetycznej. Jej przeprowadzenie jest również możliwe w warunkach domowych (choć wygląda ona wówczas nieco inaczej).

Na czym polega zabieg mezoterapii igłowej na cellulit? Jakich można się po nim spodziewać rezultatów? Jakie preparaty są do niego potrzebne i na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas mezoterapii?

Czym jest mezoterapia na cellulit?

Mezoterapia to zabieg antycellulitowy nazywany również intradermoterapią. Działa on miejscowo i polega na dostarczeniu do skóry właściwej tak zwanego koktajlu.

To substancja zawierająca specjalnie wyselekcjonowane substancje odżywcze i regenerujące (omówimy jeszcze szerzej ten temat).

Mezoterapia na cellulit
Mezoterapia na cellulit / Opinie na forum

Na czym polega mezoterapia na cellulit?

Mezoterapia na cellulit polega na wstrzykiwaniu substancji leczniczej do podskórnej tkanki tłuszczowej w wybranych, dotkniętych pomarańczową skórką, miejscach. Wprowadzanie takiej substancji dokonuje się najczęściej przy użyciu iniekcji punktowej.

Metoda ta polega na wykonywaniu nakłuć co kilka centymetrów.

Dodajmy tu jeszcze, że stosowanie mezoterapii jest zalecane przy cellulicie na każdym obszarze ciała i w każdej fazie.

Jak działa mezoterapia na cellulit?

Cellulit we wczesnej fazie tworzenia się można całkowicie wyeliminować, natomiast przy mocno zaawansowanych zmianach można osiągnąć ogólną poprawę wyglądu skóry oraz jej wygładzenie. Mezoterapia na cellulit poprawia krążenie krwi, pobudza naturalne procesy metaboliczne zachodzące w tkance tłuszczowej oraz stymuluje produkcję kolagenu i elastyny.

A oto jej efekty:

  • Zmniejsza nierówności skóry,
  • Zmniejsza widoczność rozstępów,
  • Ujędrnia i modeluje ciało,
  • Napina i wygładza skórę,
  • Wpływa na utratę masy ciała w ostrzykiwanych obszarach ciała,
  • Odżywia i nawilża skórę.

Rodzaje mezoterapii na cellulit

Mezoterapia na cellulit może przybierać różne formy (choć niektórzy poddają w wątpliwość, że można je nazwać mezoterapią). Przyjmuje się jednak potocznie, że istnieją trzy rodzaje mezoterapii:

  • Igłowa, w której aktywna substancja wprowadzana jest dzięki ukłuciu igłą lub przy pomocy specjalnego urządzenia,
  • Bezigłowa, w której wprowadza się wybraną substancję bezinwazyjnie, poprzez elektropolację. Polega ona na tym, że prąd o odpowiedniej częstotliwości wpływa korzystnie na przepuszczalność błony komórkowej, co w konsekwencji umożliwia wprowadzenie preparatu.
  • Sonofereza, w której za zwiększenie przepuszczalności błony komórkowej odpowiedzialne są ultradźwięki.

Koktajle do mezoterapii na cellulit

Substancje stosowane w mezoterapii nazywane są koktajlami, ponieważ zawierają wiele specjalnie dobranych składników. Preparaty te produkowane są zwykle na bazie fosfatydycholiny (fosfolipidu), która rozbija tkankę tłuszczową.

Koktajle stosowane w mezoterapii zawierają również witaminy z grupy B, aminokwasy, L-karnitynę, mikroelementy (chlorek magnezu, siarczan cynku, siarczan miedzi, chlorek wapnia), peptydy, arganinę, kwas alfa liponowy czy kwas hialuronowy.

Dodajmy tu jeszcze, że wymienione składniki mają na celu redukcję cellulitu, jednak równocześnie rewitalizują skórę, odświeżają ją, napinają i ujędrniają, dlatego mezoterapię stosuje się nie tylko w celu likwidacji cellulitu, ale także dla poprawienia kondycji skóry.

Zobacz także jak wygląda dobrze dobrana dieta antycellulitowa.

Mezoterapia igłowa na cellulit
Mezoterapia igłowa na cellulit

Zalecenia po zabiegu mezoterapii na cellulit

Zabieg mezoterapii na cellulit jest bardzo skuteczny, jednak jednocześnie dość inwazyjny, dlatego po jego wykonaniu należy wykazać się szczególną ostrożnością. Wychodząc na słońce, trzeba aplikować na skórę krem ochronny z wysokim filtrem. Przez 4 tygodnie po wykonanym zabiegu nie wolno się opalać i zasada ta dotyczy zarówno korzystania z promieni słonecznych, jak i z solarium.

Przez 24 godziny po mezoterapii na cellulit nie wolno pić alkoholu.

Trzeba zrezygnować z korzystania z basenu, sauny, depilacji i peelingów kawowych na cellulit w okresie 7 dni od wykonanego zabiegu (lub do całkowitej regeneracji skóry).

Przeciwwskazania do stosowania mezoterapii na cellulit

W przypadku mezoterapii na cellulit, podobnie jak w przypadku wielu zabiegów kosmetycznych, istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania.

Kiedy nie można stosować mezoterapii na cellulit?

  • W cukrzycy,
  • Podczas menstruacji,
  • W przypadku alergii lub uczulenia na którykolwiek składnik stosowanych preparatów,
  • W czasie ciąży i karmienia piersią,
  • W chorobach nowotworowych,
  • Jeśli stosuje się leki przeciwkrzepliwe,
  • W grzybiczych, bakteryjnych i wirusowych infekcjach skóry,
  • W stanach zapalnych.

Sprawdź też skuteczne ćwiczenia na cellulit, które możesz wykonać w domu.

Częstotliwość wykonywania mezoterapii na cellulit

Jak powiedzieliśmy, mezoterapia to bardzo skuteczny zabieg antycellulitowy, a poprawę wyglądu skóry widać już po pierwszej sesji. Najlepsze efekty przynosi jednak oczywiście systematyczne poddawanie się zabiegowi w równych odstępach czasu.

Zarówno intensywność, jak i ilość zabiegów dostosowywana jest do oczekiwań i do stanu skóry pacjentki.

Zwykle, dla osiągnięcia optymalnych efektów, konieczne jest przeprowadzenie 4-6 zabiegów w odstępach 7-30 dni, w zależności od stopnia nasilenia problemu i od rodzaju zastosowanej substancji.

Jeśli chcemy podtrzymać uzyskane rezultaty, dobrze jest przeprowadzać kilka razy w roku zabiegi „przypominające”.

Mezoterapia na cellulit wykonywana w warunkach domowych

W sklepach znaleźć można urządzenia przeznaczone do wykonywania mezoterapii igłowej w warunkach domowych (tak zwane rollery na cellulit). Do wyboru mamy tu modele przeznaczone do jednorazowego użytku oraz wielorazowe, z wymiennymi rolkami.

Zabieg mezoterapii na cellulit przeprowadza się poprzez „masowanie” rollerem na cellulit najpierw pionowo, następnie poziomo oraz ukośnie. Staramy się cały czas wykonywać ruchy z jednakowym naciskiem.

Dla zwiększenia efektu dobrze jest zastosować po zabiegu preparat na cellulit z aktywnymi substancjami, dostępny zwykle w ampułkach.

Dobrym rozwiązaniem jest też aplikacja na koniec zabiegu kremu antycellulitowego lub balsamu na cellulit.

Zobacz też inne domowe sposoby na cellulit, które pomogą Ci się skutecznie pozbyć pomarańczowej skórki.

Kosmetyki antycellulitowe
Kosmetyki antycellulitowe
Aktualne ceny i promocje:

Opinie o mezoterapii na cellulit

Miałaś wykonywany zabieg mezoterapii na cellulit? A może przeprowadziłaś lub przeprowadzasz go w warunkach domowych? Chcesz się podzielić swoimi uwagami i spostrzeżeniami na ten temat? To świetnie! W sekcji komentarzy można zamieszczać swoje opinie na temat mezoterapii na cellulit, do czego gorąco zachęcamy!

Jakie są Twoje opinie na temat mezoterapii igłowej na cellulit? Zapraszamy do dyskusji na forum.

Dodaj komentarz